Ako na pracovný pohovor?
Vydáno: | Kategorie: Všeobecné informácie
Vydáno: | Kategorie: Všeobecné informácie
V rámci portálu Prehľadnejšie zdravotníctvo Vám prinášame informácie o tom, čo Vás zaujíma. Tentokrát sa pozrieme na pracovný pohovor, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou každého výberového konania. V nasledujúcom článku sa Vám pokúsime priblížiť, ako taký pohovor prebieha a na čo všetko sa Vás môžu spýtať. Tešiť sa môžete nielen na rady priamo z praxe, ale aj tipy ako pohovor zvládnuť a ešte k tomu čo najlepšie zapôsobiť.
Večer pred skúškami sme sa možno niekedy snažili upokojiť vetou „hlúpym šťastie praje“, ale pri pohovore to rozhodne neplatí. Naopak, čím viac sa dopredu pripravíme, tým viac si budeme veriť.
„Najděte si informaci o společnosti/zařízení, kde se o místo ucházíte, popř i o tom, zda s Vámi povede pohovor personalista či budoucí nadřízený (nebo oba).” radí manažérka Nemocnice Šumperk pre verejné vzťahy. V prípade menších nemocníc vedie pohovor väčšinou primár a často jeho zástupca. V prípade fakultných nemocníc zvyknú byť prítomní personalisti, zástupcovia fakúlt, zástupcovia vedenia nemocnice.
K pohovoru príďte včas. V prípade, že predsa len budete meškať, je na mieste ospravedlnenie. Dojem možno nebude najlepší, ak meškáte hneď pri prvom zoznámení, no určite Vám vyjdú v ústrety a prípadne zabezpečia náhradný termín.
Pohovor je formálna udalosť a Vy sa snažíte zapôsobiť, preto nenechávajte výber oblečenia na poslednú chvíľu. Vhodné je zvoliť niečo elegantné, slušné a seriózne, podobne ako keď ste sa chystali napríklad na štátnice.
„Pokud možno se chovat mile a uvolněně. Dobrý dojem je často velmi důležitý a pokud je více zájemců, může hrát poměrně významnou roli.“ radí vedúci oddelenia náboru Městské nemocnice Ostrava-Fifejdy.
Ruku podávajte sebavedomo. Nevadí, že máte v strese ruky studené a vlhké ako ryba alebo naopak príliš horúce. Dôležitý je stisk. Nemal by byť letmý a opatrný, ale ani nemusíte prítomnému ruku stláčať. Voľte zlatú strednú cestu.
Prítomných oslovujte ich titulmi. Na otázky odpovedajte celou vetou, zrozumiteľne a adekvátne nahlas. Správajte sa slušne, prirodzene, a hlavne si verte. Samozrejme extrémna sebadôvera tiež nie je na mieste.
“Nebojte se pochválit za Vaše výsledky, na druhou stranu vybírejte ty relevantní” radí manažérka Nemocnice Šumperk pre verejné vzťahy.
Obecne platí: buďte úprimní. Svoje úspechy patrične vyzdvihnite, ale nepreháňajte to. Rovnako ako nie je vhodné vymýšľať si či básniť v životopise a motivačnom liste, nevypláca sa ani pretvarovať sa na pohovore.
„Mám ráda, pokud se zájemce aktivně ptá a má doplňující otázky a monolog promění v rozhovor!” radí vedúci oddelenia náboru Městské nemocnice Ostrava-Fifejdy.
Ak Vám nie je jasné niečo z inzerátu, neváhajte na to zaviesť reč. Priestor na otázky Vám poskytnú často ešte na konci pohovoru. Nebojte sa spýtať napríklad na to, kedy môžete očakávať vyrozumie o výsledku pohovoru. Na konci pohovoru poďakujte za ich čas a rozlúčte sa.
________________________________________________________________________________________________________________
„Mějte jasno v tom, proč chcete pro danou společnost pracovat.” radí manažérka Nemocnice Šumperk pre verejné vzťahy.
Vhodné je pracovisko jednoducho vychváliť. Ak Vám po mysli blúdia aj nejaké kritické poznámky, nechajte si ich pre seba, na pohovore by Vám nepriniesli plusové body. Snažte sa byť konkrétny.
Robíte tu medicínu na úrovni, pretože… páčia sa mi tieto výkony, ktoré… Bol/a som tu na praxi… páčilo sa mi tu z dôvodu, že…
Môžete zmieniť aj osobné väzby v meste, nemusí sa jednať len o čisto pracovné dôvody.
Ak už s odborom máte skúsenosti napríklad z rôznych stáží alebo ste dobrovoľne dochádzali na pracovisko v danom odbore, spomeňte to. Môžete tiež zmieniť, že sa Vám páči spektrum pacientov alebo výkonov, zdôrazniť, že už máte predstavu o fungovaní odboru. Ak sa hlásite napríklad na všeobecné interné oddelenie a neskôr sa chcete špecializovať, je vhodné zmieniť o aký odbor máte záujem.
„Svoje zkušenosti, i když nejsou medicínské, zkuste prezentovat jak by Vám to v budoucí práci v nemocnici pomohlo a co jste se tam naučili (“komunikovat se zákazníky, potencionálními pacienty”).” radí vedúci oddelenia náboru Městské nemocnice Ostrava-Fifejdy.
Je dobré si pre každý prípad pripraviť niekoľko slov o stážach, vedeckej činnosti a pracovných skúsenostiach, a to vrátane tých nemedicínskych. Všetko, čo ste uviedli vo Vašom životopise, musíte byť schopní krátko okomentovať. Skúste nenápadne vypichnúť, prečo Vám práve tieto skúsenosti pomohli, prečo ste ideálnym kandidátom na pozíciu.
Robili ste popri škole niečo dobrovoľné, niečo navyše?
Je dobré mať v zálohe odpoveď na túto otázku, aj keby bola trochu “zveličená“. Spomenúť môžete prakticky čokoľvek. Každý sa raz aspoň v niečom angažoval, či už to bolo v rámci študentského spolku alebo mimo univerzitných aktivít.
Čakal/a by som pred nemocnicou na ďalšie voľné miesto? Nie, pôjdem inam!
“Když to nevyjde? Zkusím to jinde. Přihlásit do rezidenčního místa, ty jsou vypsané na webu a během začátku července se pořádají výběrová řízení na neobsazená místa!” radí vedúci oddelenia náboru Městské nemocnice Ostrava-Fifejdy.
Nemusíte zatajovať, že sa hlásite aj inam (a kam), každopádne je vhodné zdôrazniť, že najviac túžite po možnosti pracovať práve na tom pracovisku, kde ste na pohovore.
Hlásim sa tam i tam…ale Vaše pracovisko by som preferoval/a preto a preto…
Nebojte sa prezradiť ideálny dátum nástupu, aký si predstavujete. Dôležité je ale zmieniť, že v prípade nutnosti či veľkého záujmu zo strany zamestnávateľa ste pripravený pristúpiť ku kompromisu. Táto situácia nastať nemusí a Vám môže táto veta, resp. ochota vyjsť v ústrety, dopomôcť k vysnívanému miestu.
Otázka, ktorá môže bez prípravy rozhodiť. Premyslite si Vaše silné stránky, ktoré chcete prezentovať, zdôraznite praktické skúsenosti s odborom, dobrovoľné dochádzanie na kliniku…
Odporúčame orientačne si pozrieť platové tabuľky. Ohodnotenie bude pravdepodobne plus mínus podobné ako u nemocníc v okolí.
________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________
Ďakujeme naším partnerom, Nemocnice Šumperk a Městská nemocnice Ostrava-Fifejdy, za cenné rady. Konzultované s personalistami.
Ďalšie zdroje: https://www.jobs.cz/poradna/rady/rady-pro-uchazece/priprava-na-pohovor/