Špecializačné štúdium odboru Neurológia trvá 5 rokov. Toto štúdium nadväzuje na vysokoškolské vzdelanie v študijnom odbore všeobecné lekárstvo.

Špecializačné štúdium pozostáva z teoretickej a praktickej časti, pričom praktické vzdelávanie má prevahu. Lekár v špecializačnom štúdiu je priebežne hodnotený garantom špecializačného štúdia každých 6 mesiacov. Štúdium sa ukončí špecializačnou skúškou, ktorej súčasťou je obhajoba písomnej práce.

Po absolvovaní špecializačného vzdelávania a úspešnom zložení špecializačnej (atestačnej) skúšky sa odborná spôsobilosť lekára navyšuje na špecializovanú spôsobilosť. Lekár tak môže svoje povolanie vykonávať už samostatne.

Povinné praxe v odbore

sa u každej špecializácie líšia, čo sa týka oddelení aj minimálnej dĺžky praxe strávenej na jednotlivých oddeleniach. Pre špecializáciu Neurológia sú to:

lôžkové neurologické oddelenie40 mesiacov
neurologická jednotka intenzívnej starostlivosti5 mesiacov
neurologická ambulancia1 mesiac
lôžkové oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny1 mesiac
neurochirurgia1 mesiac
neuropediatrické oddelenie1 mesiac
interné oddelenie1 mesiac
psychiatrické oddelenie2 mesiace
EEG laboratórium2 mesiace
EMG laboratórium2 mesiace
USG laboratórium3 mesiace
laboratórium evokovaných potenciálov1 mesiac

Podrobný zoznam požadovaných teoretických vedomostí ako aj praktických zručností (vrátane minimálneho počtu požadovaných zdravotných výkonov) k atestačnej skúške nájdete na webstránkach príslušného akreditovaného pracoviska (napríklad tu). Aktualizovaný zoznam akreditovaných pracovísk v SR nájdete na stránke MZSR.

Subšpecializácie

slúžia v prípade záujmu k rozšíreniu odbornej spôsobilosti po ukončení špecializačného štúdia. Špecializačné štúdium v subšpecializačnom odbore trvá obvykle 3 roky a je zakončené špecializačnou skúškou. Každá špecializácia má iné možnosti, pre Neurológiu sú to:                     

  • Akupunktúra
  • Algeziológia
  • Epidemiológia
  • Paliatívna medicína
  • Pediatrická neurológia
  • Posudkové lekárstvo
  • Revízne lekárstvo

Ďalšie informácie o špecializačnej príprave lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov sú dostupné v Nariadení vlády Slovenskej republiky č. 157/2002 Z. z. o ďalšom vzdelávaní pracovníkov v zdravotníctve.

Štítky:

Podobné články: