Špecializačné štúdium odboru Diabetológia, poruchy látkovej premeny a výživy trvá 5 rokov . Toto štúdium nadväzuje na vysokoškolské vzdelanie v študijnom odbore všeobecné lekárstvo.

Špecializačné štúdium pozostáva z teoretickej a praktickej časti, pričom praktické vzdelávanie má prevahu. Lekár najprv absolvuje 2 roky trvajúci spoločný internistický kmeň, následne 3-ročné štúdium na príslušnom akreditovanom špecializovanom pracovisku. Lekár v špecializačnom štúdiu je priebežne hodnotený garantom špecializačného štúdia každých 6 mesiacov. Štúdium sa ukončí špecializačnou skúškou, ktorej súčasťou je obhajoba písomnej práce. Skúšku absolvuje lekár po základnom kmeni ako aj po následnom špecializovanom kmeni.

Po absolvovaní špecializačného vzdelávania a úspešnom zložení špecializačnej (atestačnej) skúšky sa odborná spôsobilosť lekára navyšuje na špecializovanú spôsobilosť. Lekár tak môže svoje povolanie vykonávať už samostatne.

Povinné praxe v odbore

sa u každej špecializácie líšia, čo sa týka oddelení aj minimálnej dĺžky praxe strávenej na jednotlivých oddeleniach. Pre špecializáciu Diabetológia, poruchy látkovej premeny a výživy sú to:

Spoločný internistický kmeň s dĺžkou trvania 24 mesiacov

štandardné interné oddelenie12 mesiacov
anestéziológia a intenzívna medicína1 mesiac
jednotka intenzívnej starostlivosti2 mesiace
príjmová ambulancia interného oddelenia / centrálny príjem1 mesiac
voliteľný internistický odbor*1 mesiac
infektológia1 mesiac
klinická onkológia1 mesiac
chirurgické oddelenie2 mesiace
neurologické oddelenie1 mesiac
hematológia a transfúziológia / klinická biochémia1 mesiac

*napríklad vnútorné lekárstvo, gastroeneterológia, geriatria, pneumológia a ftiezológia, pracovné lekárstvo

Špecializačný kmeň v diabetológii v trvaní 36 mesiacov

interné oddelenie so zameraním na diabetológiu18 mesiacov
interné oddelenie so zameraním na endokrinológiu12 mesiacov
diabetologická ambulancia3 mesiace
lôžkové oddelenie zamerané na diabetológiu a endokrinológiu3 mesiace

Podrobný zoznam požadovaných teoretických vedomostí ako aj praktických zručností (vrátane minimálneho počtu požadovaných zdravotných výkonov) k atestačnej skúške nájdete na webstránkach príslušného akreditovaného pracoviska (napríklad tu). Aktualizovaný zoznam akreditovaných pracovísk v SR nájdete na stránke MZSR.

Subšpecializácie

slúžia v prípade záujmu k rozšíreniu odbornej spôsobilosti po ukončení špecializačného štúdia. Špecializačné štúdium v subšpecializačnom odbore trvá obvykle 3 roky a je zakončené špecializačnou skúškou. Každá špecializácia má iné možnosti, pre Diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy sú to:     

  • Akupunktúra
  • Epidemiológia
  • Posudkové lekárstvo
  • Revízne lekárstvo

Ďalšie informácie o špecializačnej príprave lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov sú dostupné v Nariadení vlády Slovenskej republiky č. 157/2002 Z. z. o ďalšom vzdelávaní pracovníkov v zdravotníctve.

Štítky:

Podobné články: