Sestra – trochu svetla do chaosu
Vydáno: | Kategorie: Všeobecné informácie
Vydáno: | Kategorie: Všeobecné informácie
Praktická či všeobecná zdravotná sestra, sestra špecialistka, zdravotnícky asistent alebo len univerzálne známa “sestrička“… Nielen pre laickú verejnosť, ale občas aj pre samotných zdravotníkov môžu byť tieto pomenovania mätúce a nevedia, koho si pod nimi vlastne predstaviť. Ako to teda je s týmito zdravotníckymi povolaniami?
Povolanie praktická sestra prešlo mnohými zmenami názvov. Ešte do marca 2022 ste ho mohli poznať pod názvom “zdravotnícky asistent“, a aj v súčasnosti sa pracovné ponuky často vyskytujú len pod týmto pomenovaním. Je však otázne, ako dlho toto označenie vydrží. Samotná Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) sa spoločne s odborníkmi v ošetrovateľstve otvoreným listom vláde snažila dosiahnuť zmenu názvu späť na zdravotníckeho asistenta, a to najmä z dôvodu zavádzania pacientov. Praktická sestra má totiž v porovnaní s “klasickou sestrou“ (v texte nižšie už iba pod názvom “sestra“) nižšiu kvalifikáciu a preto aj menšie kompetencie.
Stať sa praktickou sestrou-asistentom môžete dvomi spôsobmi:
Zoznam, na ktorom sú uvedené možnosti štúdia odboru praktická sestra na Slovensku, nájdete na stránke MZSR. Štúdium je ukončené maturitným vysvedčením (aj v prípade večerného štúdia), ktorým sa praktická sestra následne preukazuje u zamestnávateľa.
Aj praktická sestra-asistent môže rozširovať svoje vzdelanie v špecializačnom štúdiu, hoci v porovnaní so sestrou má možnosti špecializácií pomerne obmedzené. Špecializačné štúdium sa uskutočňuje v spolupráci so sestrou a trvá 1 rok. Je ukončené špecializačnou skúškou spoločne s obhajobou záverečnej práce. Do úvahy prichádza napríklad špecializácia „starostlivosť o seniorov“.
Čo sa kompetencií týka, stručne uvedieme, že praktická sestra sa zameriava najmä na ošetrovateľskú starostlivosť, ale aj administratívne a asistentské činnosti. V porovnaní so sestričkou, praktická sestra-asistent nemôže aplikovať látky intravenózne či zavádzať kanyly. Môže ale odoberať vzorky moču, stolice či krvi, preväzovať a ošetrovať niektoré rany, alebo asistovať lekárom a sestrám pri určitých jednoduchších výkonoch. Praktická sestra-asistent môže pracovať v ambulanciách, no nie vo všetkých (napríklad v zubných ambulanciách áno).
Vzhľadom k dosiahnutému vzdelaniu a miery zodpovednosti nájdeme rozdiel medzi praktickou sestrou-asistentom a sestrou aj v plate. Praktická sestra má v porovnaní so sestrou nižší plat (rozdiel v týchto platových triedach je zhruba do 200€). Ak by vás otázka platu zaujímala viac, aktuálne platové tabuľky zdravotníkov z rozhodnutia MZSR nájdete napríklad tu.
Získanie spôsobilosti k povolaniu sestry je možné dvomi spôsobmi, pričom oba sú určené pre absolventov strednej školy (aj nezdravotníckej) s maturitným vysvedčením.
Prvou možnosťou je vysokoškolské štúdium ošetrovateľstva, ktoré trvá 3 roky a po jeho úspešnom ukončení získate titul Bc. Následne môže zdravotná sestra pokračovať ešte v dvojročnom magisterskom štúdiu ošetrovateľstva, a po jeho absolvovaní má v prípade záujmu otvorené dvere k tretiemu stupňu vysokoškolského štúdia (Ph.D.).
Druhým spôsobom k tomu, ako sa stať sestrou, je získanie vyššieho odborného vzdelania v odbore diplomovaná všeobecná sestra. Toto štúdium trvá tiež 3 roky, ale po jeho ukončení získate titul dipl.s. .
Zoznam škôl, na ktorých môžete na Slovensku získať spôsobilosť k výkonu odborných pracovných činností sestry, nájdete na stránke MZSR.
Pre sestry ako zdravotníckych pracovníkov je povinná registrácia v registri sestier, ktorý spravuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Stať sa členom SKSaPA je čisto dobrovoľné, no plynú z toho rôzne výhody (napríklad vzdelávacie podujatia, poradenstvo…). Podmienky registrácie, získania členstva v komore a licencií potrebných k výkonu povolania nájdete na stránkach SKSaPA.
S vyhláškou č. 95/2018 Z.z. sestrám pribudli nové kompetencie, a taktiež došlo k rozdeleniu sestier na 4 kategórie podľa ich zamerania a skúseností:
Zmeny, ktoré pre sestry nastali s platnosťou tejto vyhlášky, ako aj podrobnejšiu definíciu jednotlivých kategórií sestier a ich kompetencií, veľmi prehľadne popisuje tento článok od platformy mediPRÁVNIK.sk.
Bližšie sa pozrieme len na sestru špecialistku – teda sestru, ktorá úspešne absolvovala špecializačné štúdium. Štúdium obvykle trvá minimálne 1 rok, pričom v niektorých špecializačných odboroch je podmienkou absolvované magisterské štúdium v odbore ošetrovateľstvo (v zozname nižšie sú označené *). Štúdium je ukončené špecializačnou skúškou, vrátane obhajoby záverečnej práce. Možnosti špecializácie sestry sú:
Sestry môžu získať certifikát na výkon určitých certifikovaných pracovných činností. Podobne ako v prípade špecializácie sa certifikát vydáva po úspešnom vykonaní skúšky pred komisiou. V súčasnosti majú sestričky na výber tieto certifikačné pracovné činnosti:
________________________________________________________________________________________________________________
Zdroje:
https://www.medipravnik.sk/pravne-clanky/sestry-mate-viac-kompetencii-313/
https://www.medipravnik.sk/pravne-clanky/sestry-budu-moct-ziskat-nove-specializacie-349/
https://szsrv.edupage.org/a/starostlivost-o-seniorov-specializacne-studium